Віртуозне мистецто - спідкарвінг


Складові ландшафтного дизайну не обмежуються тільки красивими композиціями з декоративних рослин, забарвленими мінливими кольорами сезонних квітів. Це також делікатні штрихи стежок, візерунчатих альтанок, зручних лав і акценти з незвичайних скульптур, які надають гармонії і завершеності затишним куточкам природи. Поряд з традиційними фігурами із каменю, гіпсу або  поширеними виробами із штучних матеріалів все більш популярними стають дерев’яні скульптури для прикрашання індивідуальних садів, громадських парків, міських зелених зон. 

Дерево - один з найдавніших і найдоступніших матеріалів для митця. Створення дерев’яних скульптур потребує наявність великої кількості різноманітного інструменту, розвиненої просторової уяви, навичок роботи з різними породами деревини. Різьба по дереву - це довгий, копіткий процес, що вимагає терпіння. А що робити більш імпульсивним людям, які бажають працювати з деревом? В кого є бажання і талант, але геть відсутня терпеливість? Спідкарвінг! Швидкісна різьба по дереву бензопилою та іншим ручним бензиновим або електричним інструментом стала новим словом у мистецтві обробки деревини.

Виникнення і розвиток спідкарвінгу

Людям притаманне бажання вдосконалювати класичні техніки, пристосовувати для їх виконання сучасні інструменти і технології, що полегшують ручну працю. Це призводить до нових цікавих винаходів. Перші спроби використання бензинової пили не тільки при заготівлі дров були вжиті ще у 50-х роках 20-го сторіччя Реєм Мерфі та Кеном Кайзером. А вже у 80-х роках в Сполучених Штатах сформувалася нова техніка - спідкарвінг. Поєднання практичних навичок віртуозного володіння інструментом вкупі з натхненням перетворює процес створення скульптур в захопливе видовище, насолоду від якого отримують і глядачі, і виконавець. На хвилі популярності почали проводити змагання з спідкарвінгу. В Канаді, Польщі, Німеччині вони стали щорічними і збирають майстрів з усього світу.

Поступово нова техніка добралася з-за океану до європейських країн і знайшло своїх прихильників і в Україні. На міжнародному чемпіонаті, що відбувся в Німеччині в травні 2015 року, переможцем став український скульптор із Запоріжжя Сергій Дишлевий. Разом з росіянином Ігорем Лоскутовим вони змогли вразити компетентне жюрі і обійти більше 20 учасників з різних куточків світу. Активно використовує в своїй творчій роботі бензопилу й арт-директор майстерні “Рукомисли” Наталя Лєйкіна. Майстерне володіння цим інструментом вкупі з натхненням стало запорукою перемоги в багатьох міжнародних конкурсах і симпозіумах скульпторів. Її творіння прикрашають міста України, Польщі, Казахстану та інших країн. Пані Наталя із задоволенням ділиться секретами ефективного використання інструменту, вишукує нові таланти й допомагає їм порадами.

Особливості технології

Специфіка використання бензопили передбачає роботу з цільною деревиною, створення скульптур висотою від 50 см до 2-3 м і вище. Для створення скульптур підходять різні породи дерева незалежно від їх твердості і вологості:

  • дуб підкупає своєю довговічністю, стійкістю до впливу зовнішніх факторів, здатністю не розтріскуватися;
  • хвойні породи використовують для створення скульптур з м’якими розпливчатими лініями;
  • груша або горіх чітко передають кожну риску високохудожніх робот.

Кожен майстер напрацьовує свою техніку, поєднує бензопилу з іншим спеціальним приладдям (стамесками, ножами, шліфувальними машинами тощо). Виробники також не залишили поза увагою виникнення нового напрямку в обробці деревини і відгукнулися розробкою зручних сучасних інструментів. Початківцям рекомендується створити перед роботою ескіз або макет, щоб виключити зайве хвилювання і вірогідність помилок з процесу створення скульптури. Професіонали часто працюють, відштовхуючись від можливостей дерева, його форми і текстури, фактури малюнку. Вмілі руки, натхнення і творчій потенціал є головними чинниками у цій складній, але такій цікавій справі.

  • Віртуозне мистецто - спідкарвінг